Jak na lupénku?

Jedno z neinfekčních kožních onemocnění je lupénka (psoriáza), lat. Psoriasis vulgaris. Na různých místech těla, obvykle na temeni hlavy a v dolní části zad, nad lokty, koleny a kotníky se objevují různě velká načervenalá šupinatá místa a osychající kůže, jindy praskliny a puchýřky. Vyrážka se objevuje u dospívajících a v mladším dospělém věku. Může přetrvávat po celý život, střídavě se zhoršovat a zlepšovat – často bez zjevné příčiny.

ostropestřec

Postižení se může projevit i na nehtech prstů nohou i rukou. Objevují se rýhy, nahnědlé skvrny, případně jamky, nehty mohou být ztluštělé, anebo se nehet někdy nazdvihne a praskne a dokonce se může začít odlučovat od nehtového lůžka. Psoriáza může postihnut i klouby – psoriatická artritida.
Při vzniku lupénky je velmi pravděpodobná spoluúčast imunitního systému. Imunitní buňky zvané T-lymfocyty migrují do kůže, kde spouštějí uvolňování zánětlivých látek tzv.cytokinů, což podporuje vznik chronického zánětu v kůži a na jeho podkladě dochází k nadměrné tvorbě nových kožních buněk a jejich olupování.

andělika lékařský

Léčivé přípravky, používající se při postižení lupénkou, jsou především masti, gely, tělová mléka. Někdy nemoc zlepší působení slunečního záření. Nově se při léčbě psoriázy používá metoda zvaná PUVA – vystavení pacienta ultrafialovému záření typu A a užívání sloučenin zvaných psoraleny. Při této metodě se mohou někdy vyskytnout vážnější vedlejší účinky, proto by ji měl doporučit pouze odborný lékař.
Na zmírnění příznaků lupénky je možné využít i „zelené pomocníky“. Je několik bylin, které mohou někdy hodně pomoci, je třeba se však vždy poradit s odborníkem a vzít na vědomí individuální účinky bylin.

Několik zástupců zelené říše k léčbě či zmírnění psoriázy :
· Morač visnaga (Ammi visnaga) – obsahuje značné množství jednoho z psoralenů – metoxypsoralen
· Paprika pálivá (Capsicum) – masti s kapsaicinem mohou pomoci při odstranění šupin a červených skvrn
· Andělika lékařská (Angelica archangelica) – další rostlina s obsahem psoralenu

květina

· Heřmánek pravý (Matricaria recutita) – sloučeniny zvané flavonoidy mají významný protizánětlivý účinek – pozor však při senné rýmě
· Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) – obsahuje množství protizánětlivých sloučenin
· Zederach indický (Neem, lat. Azadirachta indica – využívá se v přírodní medicíně a homeopatii, prospívá při léčbě kožních onemocnění