Internet zadarmo

Ono ne že by to nešlo technicky. V tom v dnešní době již tak zase velký problém není. Nosné rakety jsou, družice také. Ostatně to již dokazuje britská firma WorldVu, dnešní název OneWeb. Ta do kosmu šest družic vyslala, a ty již krouží kolem naší planety. Stalo se tak letos v únoru (2019).

vesmírná sonda

Pan Musk však jde s daleko větším projektem. Nyní vypustil do Vesmíru těch družic šedesát a ví, že jich tam bude muset být minimálně tisíc dvě stě. A fungovat to bude již za chvíli. Ovšemže pouze pokusně. Naprosto naplno by se měl celý projekt zvaný Starlink spustit za dva až tři roky.

Zájem o takovéto množství satelitů, které by pokryly celou Zemi, je zcela jasný. On totiž ne každý internetové připojení má. Současné výzkumy hovoří o padesáti šesti procentech světové populace.

A pokud vezmeme v potaz rozvojové země, tak tam je to s připojením ještě více špatné.

Nebudeme se zde zabývat technickými parametry, ale pojďme se podívat do světa financí. On totiž má to připojení být zadarmo. A to je právě to, čemu snad nikdo nevěří. Počítáme li cenu jen za jeden satelit, tak ta je po zdražení všech komponentů hodně přes milion dolarů. Ono v něm totiž bude i záložní zařízení a kvalitnější gyroskopy. Cenu za pohonné hmoty nosičů a nosiče samotné (rakety) neberme v potaz vůbec. Jaká je tedy návratnost projektu? Žádná! Nebo ne?
vesmírné družice

Za jistých okolností, by ten internet zadarmo fungoval klidně mohl, kdyby se provozovatelé zaměřili na reklamy. Vsadím se klidně o cokoli, že firmy by se jistě popraly o to, aby byla někde umístěná reklama právě na jejich zboží. A zde je to jádro pudla.

Mimochodem, na podobnou věc se prý chystají další podniky, takže za chvíli nastane boj o volné pozice na orbitu. Protože čím dále o Země, tím delší propast mezi přijetím a vysláním signálu. A právě u internetového připojení je toto vlastně i jeho základem.