Jinan dvoulaločný – strom moudrých

Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba) dostal svůj druhový název podle toho, že se žilnatina jeho listů rozděluje v polovině listu do dvou “laloků”. Nejsou to však pravé listy, protože jinan patří mezi jehličnany, postupným vývojem se jeho jehlice zploštily a srostly do tvaru listů, jak je známe dnes. Je to prastarý strom, který rostl na Zemi v této podobě už před 150 miliony let, původně snad už i před 300 miliony let, v prvohorách. Tehdy ještě i v místech dnešní Evropy nebo Ameriky, postupem času se areál jeho výskytu omezil na východní Asii. Říká se mu proto živoucí fosilie neboli zkamenělina. Strom může dosahovat věku až 4000 let, je znám exemplář starý 4700 let. Roste pomalu, okolo 30 centimetrů za rok.

ginkgo žluté

A v čínské medicíně byl používán už před 5000 lety jako “strom moudrých” díky jeho kladnému vlivu na výkon a funkci mozku a paměti. Má krásný vějířovitý tvar a možná právě proto je stromem japonského města Tokio i a najdeme jej i v jeho oficiálním znaku. Do povědomí se u nás dostal díky Jaroslavu Foglarovi a jeho knihám o Stínadlech s Rychlými šípy a vonty. Jinan je krásnou rostlinou vysazovanou v parcích, kdy jeho zelené listy svěže dokreslují městskou zeleň a na podzim jasně žlutě září.

ginkgo obraz

V našich podmínkách používáme z jinanu výhradně extrakt. Požívání jeho semen, byť na východě tradiční, je poněkud nebezpečné, jsou jedovaté. Extrakt z listů rozšiřuje cévy, prokrvuje studené končetiny, zlepšuje paměť a pomáhá oddálit alzheimerovu chorobu. Má příznivý účinek na záněty žil, křečové žíly, pomáhá také s prokrvením pohlavních orgánů. Jako mnoho dalších jiných bylinek a léčiv je i jinan ve větší míře toxický, je proto důležité užívat jej podle doporučeného dávkování. Účinky se u něj projeví většinou za několik týdnů. Vyzkoušejte odkaz tradiční čínské medicíny i v dnešních přípravcích jinan dvoulaločný http://www.erectmax.cz/blog/jinan-dvoulalocny-ucinky-a-vyuziti/.