Obezita mezi námi

Není žádným tajemstvím, že český národ bmi index tloustne. Nepřičinila se o to jen doba covidová a karanténa, po kterou musíme setrvávat doma v bytě, ani proti covidová nařízení, kdy jsme měli vládou omezený pohyb, ale především nastavený životní styl a mnohdy hraje svou roli i pohodlnost.

zhubnout váha

Můžeme si všimnout, že dětská hřiště bývají skrovně „posetá“ dětmi, které by si spolu hrály pohybové hry. Některé ani nevědí, co znamená slovo vybíjená – sport, který jejich rodiče provozovali nejen ve škole při hodinách tělesné výchovy, ale běžně i ve svém volném čase. Scházeli se na hřištích a hráli kolektivní hry, nikdo je k tomu nenutil, byla to pro ně zábava. Na každém koupališti byla síť pro volejbal, muži si rádi zahráli nohejbal. Kdežto na dnešních koupalištích to už mnohdy neuvidíte, jen moderní tobogány, skluzavky, vířivky, teplé proudy a další vymoženosti pro relax a duši. Ale pro tělo je těchto vymožeností již méně. Lidé se přestali hýbat, chodit pěšky, protože do zaměstnání dojíždějí velké vzdálenosti. Ale i když máme práci za rohem, kdo se přinutí vstát o půl hodiny dříve, aby se do práce prošel pěšky, kdy před naším domem je pěkná zastávka autobusu, trolejbusu, tramvaje …

zdravá strava

A svorně tloustneme, až si přivodíme zdravotní problémy a komplikace. Až potom si začínáme všímat toho, jak vlastně žijeme. Samozřejmě se to netýká všech, je stále ještě dosti lidiček, kteří vyznávají zdravý životní styl, sportují, pravidelně navštěvují posilovny, tělocvičny, cvičí, běhají, lyžují. Protože vědí, že pohyb je velmi důležitý pro život, a to jak tělesný, tak i duševní a znají svůj bmi index!

V neposlední řadě bychom se měli zamyslet i nad tím, co jíme a zařadit do denního jídelníčku dostatek čerstvého ovoce, které bychom měli jíst nejraději během dopoledne. V poledne a odpoledne doplňujte svůj jídelníček o čerstvé zeleninové saláty, receptů na netu najdete více než dost.