Nepodceňujte výbavu Vašeho jízdního kola


Hned jak se trochu oteplí, spoustu lidí vytáhne své kolo a vyrazí na pořádný cyklo výlet. Často se však bohužel stává, že si lidé nepřekontrolují svou výbavu na kolo, a to jim v budoucnu přináší spoustu problémů. Pokud chcete být v bezpečí jak Vy, tak ostatní účastníci silničního provozu, neměli byste povinnou výbavu podceňovat. I ta nepovinná, jako je helma, Vám může zachránit život.
oprava kola.jpg
Brzdy a zaslepení řídítek
Nejdůležitějším vybavením jsou určitě správně nastavené brzdy jak zadní, tak přední, které na kole používáte prakticky neustále. Pro Vaši bezpečnost jsou důležité i zaslepená řídítka, které Vás v případě pádu nemohou ohrozit. Všechny šrouby a matice musí být dostatečně utažené, proto je dobré si před jízdní sezónou dát jízdní kolo zkontrolovat do servisu.
Odrazky
Zadní odrazka by měla mít červenou barvu a přední bílou. Obě musí být dostatečně velké, aby je jiný řidič nemohl přehlédnout. Také musí být umístěny v předepsané výšce. Velmi důležité jsou oranžové odrazky umístěné na pedálech a na paprscích kol, které upozorňují ostatní řidiče na přítomnost cyklisty ve tmě.
Světlomet nebo svítilna
Pokud pro Vás tma nebo špatné počasí není žádná překážka a Vy i tak vyrážíte na kolo, určitě si nezapomeňte pořídit vhodný světlomet nebo alespoň bílé světlo, které svítí přerušovaně. Základem je ho dobře připevnit, a hlavně nasměrovat tak, aby řidiče neoslňoval.
cyklistky v lese.jpg
Co když vyrážíme na kole za hranice?
Jestli se chystáte na dovolenou k některým našim sousedům nebo ještě dál, určitě nezapomeňte, že zde platí trochu jiná pravidla. Do výbavy si určitě pořiďte ještě helmu, která je ve většině zemí povinná. Možná Vás překvapí, že další povinností je mít i zvonek, který oceníte hlavně při předjíždění na cyklostezkách. Pokud plánujete jízdu za tmy, nezapomeňte si přibalit i speciální oblečení s reflexními prvky nebo jednoduše reflexní vestu. Pokud povezete malé dítě na dětské sedačce, opatřete své kolo vhodnými blatníky, které jsou také povinné.