Lidé ztrácí přirozenou schopnost chůze naboso

Barefooty. Tato specifická obuv má své stoupence i odpůrce. Ti, kteří se v ní nenaučili chodit a připadá jim problematická chůze naboso tak, jak nás obdařila příroda, ji nadmíru kritizují. A ti druzí tvrdí, že chůze v barefootech posiluje svalstvo, nedeformuje páteř, neničí tolik klouby a posiluje i vnitřní orgány . Kde je tedy pravda?
otisk nohy v písku

Amerika

Spojené státy jsou mimo jiné vyhlášené tím, že se tu zákazníci často soudí s výrobci spotřebního zboží, především kvůli klamavé reklamě. Množství žalob na společnost, která propagovala zdravotní přínos této obuvi, skončilo skutečně ve prospěch zákazníků, poněvadž nebylo dosud prokázáno, že mají tyto zvláštní boty opravdové zdravotní dopady proklamované reklamou.
nohy v dešti

Citlivá chodidla

Že jsou chodidla velmi citlivá, dokazuje i jejich lechtivost, jsou na nich stovky nervových zakončení, a jistě ne náhodou. Tvůrce lidského těla totiž předpokládal, že budou bosé nohy vykonávat činnost původně zamýšlenou, chodit v terénu pokud možno přirozeně. Člověk totiž podvědomě vnímá chůzí naboso terén pod sebou, zaznamenává veškeré změny teploty, sleduje každé stéblo trávy, každý oblázek, vryp, nerovnost, náklon roviny, kluzkost povrchu atd. Je to podobné, asi jako když někomu podáte ruku v rukavici, nebo holou dlaní. Cítíte teplo nebo chlad, vnímáte více jeho energii, dokonce citliví lidé zaznamenají touto cestou i zdravotní stav, náladu a psychické problémy.
Barefooty si pochvalují i někteří nevidomí, kterým chůze takříkajíc „naboso“ pomáhá citlivě vnímat povrch pod sebou a lépe se orientovat v neznámém či známém prostředí. Obecně se však nedoporučuje procházet se bosky po městě, kde jsou chodníky a silnice pokryty mnohdy až nebezpečnými předměty a překážkami.

Reflexní zóny

Ten hlavní důvod výroby této zvláštní obuvi tkví ve stimulaci vnitřních orgánů, v lepším prokrvení a regeneraci organismu. Je totiž známo, že chodidla jsou orgánovou mapou našeho těla, jemnou stimulací jednotlivých bodů předáváme energii tělesným orgánům a usnadňujeme jim práci. Je to tedy jakási akupresura spojená s přemístěním tělesné schránky z bodu A do bodu B, a to velice účinná. Zkrátka dvě mouchy jednou ranou. Tak, jak to příroda, potažmo tvůrce lidského těla, původně zamýšlel. Jednoduše a efektivně.