Lapač snů – jak funguje malý zázrak plný peříček a korálků?


Šamanské rituály, bubnování indiánů, havrani a jejich peříčka, korálky a čelenky. Je spousta termínů, které se nám mohou vybavit, když se řekne lapač snů.
lapač snů.jpg
Ano, tento mystický předmět pochází už z dob indiánů, a používá se k jak už různým rituálům, tak ale zároveň v běžném životě. Člověk nemusí být věřící, aby měl doma nějaký amulet či cokoliv spojeného s nadpřirozenem. V dnešní době je běžná věc, věřit něčemu, že nás svým způsobem ochraňuje. Někdo může nosit u sebe kamínky, jiný nosí křížek na krku, a někdo spí v noci pod křídly svého lapače snů.
            Nemusí jít zrovna jen o indiány a bubny, ale když už jsme u toho. Od dávných dob, až dodnes sloužil, jak jsme se už zmínili, indiánům a lidem věřícím, jako ochrana před zlými duchy, před vším zlým, a pomáhal při rituálech. Věřící lidé ho k těmto účelům používají stále, každopádně s postupem času, se dostal i k nám, kteří ho máme i pro jiné účely.
            Samotný lapač se skládá z obyčejného základu kulatého tvaru, který má tři části, od největší, po nejmenší. Tato část může být ze dřeva, ale i klidně z tvrdého papíru, nebo různých dalších materiálů. Všechny části jsou spojené a uvnitř mají zamotané nitě, na kterých mohou být zavěšené korálky, či nalepené obrázky, visí z nich šňůrky, na kterých opět mohou být korálky, ale už důležitější částí jsou peříčka, která na žádném lapači nesmí chybět.
lapač snů na mřížích.jpg
            Výrobek jako celek působí velmi uspokojivě, vypadá velice magicky a klidně. To je také důvodem, proč dnes, ho většina lidí má pověšený například v obýváku jen jako doplněk, nebo dekoraci do bytu. Stále ale jsou mezi námi tací, kteří věří, že je v noci ochrání, a skutečně pochytá každý zlý sen, který se k nim bude přibližovat. Každopádně, pokud ho máte doma, a věříte, že skutečně odhání zlé sny, či vás před něčím ochraňuje, není na tom nic špatného. Určitě na nás lapači snů, a další šamanské předměty působí pozitivně, jen tomu musíme sami věřit, a nepochybovat.
A co vy? Máte doma také jeden?