Jak se zbavit švábů

Jak se dostali do bytu?

Za prvé, mít šváby v domě neznamená, že jej nemáte dostatečně čistý nebo že váš byt je v nehygienickém stavu. To prostě znamená, že jste měli smůlu. Tento škůdce, který se u vás objevil, se v principu uchytí všude tam, kde převažují teploty nad 20 stupňů Celsia, je tam jídlo a blízko i zdroj vlhkosti. Ve svém přirozeném prostředí by jedli ovoce nebo mrtvé části rostlin a přispívaly k produkci humusu. V blízkosti lidí jedí textil, papír, kůže a potraviny. Přenášejí nemoci a pro astmatiky mohou být problémem.
podlahová krytina

Může ovlivnit vaše zdraví

Švábi mohou způsobit velké potíže člověku i domácí mazlíčkům a hospodářským zvířatům. Přenáší totiž plísňové infekce, úplavici, hepatitidu, gastrointestinální chřipku, tyfus, tuberkulózu. Kromě toho se ukázalo, že švábi způsobují závažné alergie a astmatické záchvaty a ekzém.

Kde se schovávají?

Tento hmyz je noční. Kdo jej přes den vidí živého ve svém bytě, pravděpodobně již má poměrně velkou populaci v domě, protože pouze tehdy, když je mu příliš těsno v hnízdě, pobíhá i za světla venku. Dveřní rám, podlahové trhliny, malé díry za dřezem, tepelný výměník u chladničky, odsavač par, mezera mezi skříňkou a stěnou, rozbité dlaždice, trhlina ve stěně trubkové jímky, to jsou nekonečné varianty pro hnízdění.

Jednejte okamžitě

Reagujte okamžitě, jakmile máte první podezření na napadení. Čím déle čekáte, tím větší bude problém. Pokud žijete v pronájmu, musíte o problému říct správci nemovitosti a majiteli. A okamžitě zavolejte odborníka na škůdce. Švábi jsou nákaza, kterou nemůžete zvládnout sami. Ale můžete provést preventivní opatření. Pravidelně větrejte, čerstvý a studený vzduch nemají rádi. Potraviny dávejte do dobře uzavíratelných skleněných nebo plechových obalů. Pravidelně čistěte všechny skříně, včetně sporáku a chladničky. Myjte nádobí ihned, nenechávejte jej přes noc v dřezu. Totéž platí pro krmení vašich přátel se čtyřmi tlapkami. Vynášejte odpadky denně a sbírejte je v bytě pouze v uzavíratelných nádobách..
kočka u švába

Jak dlouho trvá, než budete mít klid?

To závisí na napadení a postižených oblastech. Toto může v jednotlivých případech říci pouze odpovědný hubitel hmyzu. Po sedmi dnech by se však měly projevit první úspěchy. O dva až tři měsíce později by měly být všechny švábi ve vašem domě vymazány. Ale drama bohužel ještě nekončí. Vzhledem k tomu, že vejce mohou být stále uložena někde ve škvírách, je proto pravidelná a pečlivá kontrola zásadní.