Česká fotbalová střelecká esa historie

Nejmilovanější hra na světě je fotbal. V českých zemích se jeho počátky datují do druhé poloviny 19. století, kdy jej sem „přivezli“ studenti z Britských ostrovů. První týmy tak vznikaly již za Rakouska-Uherska. Od roku 1972 začal tehdejší československý týdeník Gól sledovat zajímavou statistiku – pro fotbal asi nejdůležitější z těch individuálních – počet nastřílených branek. Jejich počet se počítá od roku 1925. Od roku 1993 se pak ve statistikách objevují i branky z období protektorátu, evropských soutěží a také z elitních zahraničních lig. Do elitního Klubu ligových kanonýrů pak bývá zařazen každý český (či československý) hráč, který dosáhne v kariéře alespoň 100 branek. V současnosti čítá 69 fotbalistů. Kteří jsou ale ti nejlepší?
zničený míč
Josef „Pepi“ Bican
Číslo jedna patří legendě klubu z Vršovic – pražské Slávii. V československé soutěži nastoupil poprvé v sezóně 1937/1938. Poslední utkání pak odehrál v roce 1955. V tomto období odehrál 282 zápasů a vstřelil neskutečných 446 branek, což je číslo, které stále budí respekt i v celosvětovém měřítku. Bican se narodil v Rakousku-Uhersku a československé občanství získal až po roce 1938. Mimo Slávie působil ještě v klubech Austrie Vídeň a Vítkovice. Podle neoficiálních statistik v celé kariéře dosáhlo jeho střelecké konto čísla 644 (což je také neoficiální světový rekord).
Vlastimil Kopecký
V podstatě byl současníkem „Pepiho“. A také jeho spoluhráčem – ve vršovickém klubu odkopal 30 sezón, během kterých zatěžkal konta soupeřů 252 brankami. Přesto, že podle italského dobového tisku byl nejlepším záložníkem své doby, neodehrál toho moc v reprezentaci (pouhých 23 zápasů). Přesto v lize dopomohl Slávii k deseti titulům mistra ligy. S kariérou se rozloučil v roce 1948. Zemřel o dvacet let později, když při utkání staré gardy dostal infarkt.
staré kopačky
David Lafata
Číslo tři ještě donedávna aktivně prohánělo prvoligové obrany. Nyní již legendární útočník pochází z jihu Čech. Poprvé na ligový trávník vyběhl v roce 1999 v dresu Českých Budějovic, pak přestoupil do Řecka, odkud zamířil do Jablonce a nakonec do Sparty Praha. Celkem si připsal 204 přesných zásahů. Nejvíce pak v Jablonci, Spartě a Budějovicích. Za „áčko“ české reprezentace odehrál jen 41 zápasů a jeho skóre v nich se zastavilo na počtu 9. David stále aktivně hraje v jihočeském krajském přeboru za rodný FC Olešník.