Bezpečí pro nás i ostatní


Jednou z nejdůležitějších podmínek k provozu automobilu na silnici, je jeho dobrý technický stav. Automobil, jako každá jiná věc, se během let opotřebuje a jeho vybavení stárne. Každá jednotlivá věc, která je ukryta pod kapotou, má svou životnost.

Málokdo z nás kontroluje stav vozidla před každou jízdou, ale před delší cestou nebo před jízdou na dovolenou bychom měli zkontrolovat ovládání vozidla, stav a nahuštění pneumatik, povinnou výbavu, funkci všech světel a brzd, houkačku, stav oleje, brzdové a chladící a ostřikovací kapaliny. Prohlédneme obě SPZ, aby byly čisté, a podíváme se pod auto, jestli neuniká olej nebo kapalina. Těsně před jízdou si nastavíme zpětná zrcátka.
nabourané auto

Technický stav svého vozidla zpravidla si musíme nechat zkontrolovat 1x za 2 roky na stanici STK. K technické kontrole musíme s sebou vzít malý i velký technický průkaz. Zde se zjišťuje, jestli nemáme závadu v:

·         osvětlení, je třeba zkontrolovat světla přední, brzdová, koncová a směrová včetně kontrolek, https://www.naprickrajem.cz/aby-bylo-vse-v-tom-nejlepsim-poradku.

·         zasklení, prasklé nebo jinak poškozené přední sklo a jeho propustnost při zatemnění na předním a bočních sklech

·         netěsnosti výfukového potrubí, které způsobuje nadměrný hluk

·         poškození karoserie nebo podvozku mohou ohrozit bezpečnost, včetně vůle řízení a brzd

·         pneumatiky musí mít předepsanou hloubku dezénu

·         předepsaná vybavení, jako je lékárnička, trojúhelník, atd.

·         kontrola emisí

kolo automobilu
Pokud nejsou všechny tyto věci v pořádku, hrozí nám několikatisícová pokuta a někdy i zákaz další jízdy a příkaz k technické prohlídce. Na odstranění zjištěných závad při technické kontrole máme 30 dnů.

V případě, když dojde k nehodě a bude zjištěno, že stav vozidla předtím nebyl v pořádku, budeme mít problémy s pojišťovnou. Technický stav našeho vozidla je jedním z hlavních faktorů, které způsobují dopravní nehody.


Bezpečí pro nás i ostatní
Ohodnoťte příspěvek